Drunkorexie - životu nebezpečná porucha, která spojuje anorexii a alkohol

Drunkorexie je zcela nový termín, kterým se označuje porucha výživy a zároveň nadměrná konzumace alkoholu. Rozšířen je hlavně u studentek vysokých škol, ale výjimkou nejsou ani nestudující mladé ženy. Tyto ženy počítají kalorie, proto když se chtějí večer napít, je to vždy na úkor celodenního hladovění. A to opravdu dělá s tělem divy! Výsledkem je štíhlá postava, ale také poškození zdravého fungování celého těla.

Drunkorexie - životu nebezpečná porucha, která spojuje anorexii a alkohol

Epidemie drunkorexie
Všichni víme, že alkohol obsahuje nemálo kalorií - podle druhu. Nejvíce najdeme v tvrdém alkoholu, mírnější obsah má pivo a suché bílé víno. Vynechávat jídlo na úkor alkoholu je však nejen nezdravé, ale i nebezpečné. Trend drunkorexie se však nadále rozmáhá a šíří ho stále mladší věkové kategorie. Už dnes se odhaduje, že jedna z dvaceti žen pravidelně vynechává jídlo ve prospěch alkoholu. U dospívajících ročníků je to však podstatně častěji.

Myšlení drunkorektiček
Myslí si, že tím, že vynechají jídlo, mohou vypít více alkoholu, a nebude to vidět na jejich postavě. Vše je vlastně o snaze nepřibrat, je to strach z množství kalorií, které obsahuje alkohol - ale přesto si ho kvůli jiným vlivům odřeknout nechtějí. A tak se raději vzdají jídla. Tento životní styl však může vést jen k jednomu - k poškození zdraví.

Místo večeře drink
Alkoholické nápoje obsahují takzvané prázdné kalorie. Tyto prázdné kalorie nenahradí důležité živiny a vitaminy v potravinách, ale když pijeme alkohol naše tělo vlastně nadále hladoví. Psychologové jsou přesvědčeni, že štítky, které obsahují údaje o obsahu kalorií v alkoholických nápojích povzbuzují mladé dívky k poruchám příjmu potravy. K tomu, aby si dali místo večeře drink.

Nemocnice se plní
Drunkorexie dosahuje přímo rozkvět v lednu, kdy mnohé dívky chtějí zhubnout po svátcích. Podle odborníků na stravování a alkoholismus je drunkorexie obzvláště alarmujícím trendem. Za poslední desetiletí stoupl počet případů hospitalizace kvůli nebezpečné konzumaci alkoholu ve vyspělých zemích až o 64 procent.

Raději hubněte zdravě
Toto chování se zaměřuje pouze na jeden symptom nadměrné konzumace alkoholu - zvýšení tělesné hmotnosti, neřeší potenciální dlouhodobé zdravotní problémy spojené s konzumací alkoholu včetně vysokého krevního tlaku, onemocnění jater a rakoviny. Proto je důležité, aby si ženy uvědomily, že i když takto mohou zhubnout, respektive udržet si hmotnost, jejich celkový zdravotní stav utrpí. K tomu si je potřeba přičíst speciální škodlivé účinky konzumace alkoholu na prázdný žaludek.

Zátěž pro játra
Studie, kterou odborníci na výživu realizovali ukázala, že pět procent žen otevřeně přiznalo pravidelné vynechávání jídel kvůli alkoholu - z obav, že přiberou. Málokdo si však uvědomuje, že tělo hladoví a játra jsou tak zatížena, že při pravidelném pití alkoholu jednou týdně potřebují několik dní, aby se zotavila.

Vše se točí kolem kalorií
Lékaři také upozorňují, že neexistuje žádná bezpečná hranice konzumace alkoholu, protože nové studie ukázaly, že už i jedna sklenice vína denně může zvýšit riziko rakoviny. Důležité je uvědomit si také, že před desítkami let, kdy nebyly na alkoholu informace o kaloriích a celý svět se netočil kolem kalorií, netrpělo tolik mladých lidí nebezpečnými poruchami příjmu potravy.


Mohlo by vás také zajímat