Obezita a obvod krku

O nadváze více řekne obvod krku než BMI. Až dosud patřila metoda měření tělesného tuku pomocí BMI k nejužívanějším a nejpřesnějším. Dnes však lékaři říkají, že to není zcela tak. Číslo, které index tělesné hmotnosti udává, je podle nich nepřesné. Zohledňuje totiž poměr váhy k tělesné výšce, což může být v některých případech zkreslující. Pro dospělé ženy je z pohledu zdravotních komplikací rizikový obvod krku nad 38 cm. Například u sportovců, kteří mají hodně svalů. Ty jsou těžší než tuk, a proto BMI sportovcům vychází vyšší, než lidem, co mají místo svalů sádlo. Studie zveřejněná v časopise Pediatrics navrhuje jiný jednoduchý způsob měření tělesného tuku. Směrodatným má být obvod krku.

Obezita a obvod krku

Se širokým krkem se podle vědců spojuje nejen obezita, ale i její komplikace. Například spánkové apnoe, cukrovka a vysoký krevní tlak. Přišli na to tak, že zkoumali 1102 dětí, zaznamenávali jejich výši, váhu a obvod krku. Zjistili, že u šestiletého chlapce s obvodem krku větším než 28,5 cm je 3,6 krát větší pravděpodobnost, že má nadváhu nebo trpí obezitou než chlapec s menším obvodem.

Přiměřený obvod krku:

Chlapci
6 let: 28,5 cm
10 let: 32 cm
14 roků: 36,1 cm
18 let: 39,1 cm

Dívky
6 let: 26,9 cm
10 let: 30,5 cm
14 roků: 32cm
18 let: 34,5 cm

Pro dospělé muže je z pohledu zdravotních komplikací rizikový obvod krku nad 43 cm. A u žen je to obvod krku nad 38 cm.Tehdy jsou náchylnější například na spánkové apnoe. A to zase souvisí se srdečními chorobami. Ideální obvod u dospělého je pětina tělesné výšky plus jeden centimetr.

Ani na BMI by však lékaři neměli zcela zanevřít. Může být doplňkovým ukazatelem, jak je na tom člověk se svou váhou. Index tělesné hmotnosti se vypočítá jako hmotnost v kg: (tělesná výška v m) 2. Tedy například žena 170 cm vysoká s hmotností 55 kg má BMI = 55:1,72 = 19. Normální hodnoty jsou mezi 20 až 25. Čím vyšší je číslo, tím větší objem tuku má.
BMI méně, než 19 = podváha
BMI-více, než 25 = nadváha
BMI-více, než 30 = obezita

Dalším důležitým ukazatelem - zejména u mužů, je obvod pasu. Nebezpečným bývá právě tuk usazený v břišní oblasti, přičemž velmi často nejde o podkožní tuk, ale sádlo povlaky, které obepínají už přímo vnitřní orgány. U takových to lidí hrozí kardiovaskulární onemocnění častěji. U žen představuje zvýšené riziko obvod pasu nad 80 cm a vysoké riziko nad 88 cm. U mužů je zvýšené riziko obvod nad 94 cm a vysoké riziko nad 102 cm. Ale i v tomto případě je třeba brát měření orientačně. Jiné je, když má 80 cm v pase žena vysoká 160 cm, než žena s výškou 180 cm.

Autor: Lenka Kostková