Padání vlasů během menstruace zmírní vitaminy a minerály ve stravě

Vlasy vypadávají v průběhu jejich vývojového cyklu. Je to normální jev, ale když vlasy vypadávají nadměrně, může za to řada faktorů. A mezi ně patří i hormonální výkyvy, tedy také menstruace. Proto během menstruace více padají vlasy, ale také se více lámou nehty. Není to nic hrozného, ale i tomu se dá přirozenou cestou zabránit.

Padání vlasů během menstruace zmírní vitaminy a minerály ve stravě

Chybí železo
Pravidelné měsíční krvácení obírá tělo o železo. Právě ono spolu se selenem, zinkem a dalšími minerály má schopnost vyživovat vlasové váčky, které se nacházejí v kůži a podporují růst vlasů.

Padání vlasů
Při menstruaci je také rozkolísaná rovnováha hormonů - estrogen ztrácí sílu vyživovat vlasy a zvyšuje se podíl testosteronu, který negativně působí na vlasové kořínky. Podobné je to při menopauze. Během klimakteria slábne produkce estrogenu a sílí působení testosteronu. Ten ničí kořínky a omezuje buněčnou aktivitu. Proto jsou vlasy v menopauze jemnější, řídnou, mění strukturu a vypadávají. Po padesátce začnou řídnout vlasy každé druhé ženě.

Nehty se štěpí
I nehty vlivem menstruace a klimakteria trpí. Na jejich pevnost a kvalitu má největší vliv bílkovina keratin, která je citlivá na nedostatek nutričních složek, vitaminů skupiny B a minerálů jako vápník, zinek, měď a zejména zmíněné železo. Snížené množství estrogenu v organismu proto způsobuje lámavost a třepivost nehtů.

Jídlo, které pomůže
Vitaminy a minerály nejsou všemocné, ale vydatně pomohou. Železo je například v červené řepě, špenátu, vejcích, ořechách a luštěninách, zejména čočce a bílých fazolích. Biotin, vitamin ze skupiny B, který je pro vlasy a nehty nesmírně významný, si doplníte z vaječného žloutku, jater, kvasnic, zelí, celozrnných potravin. Odborníci nezatracují ani výživové doplňky určené ke zmírnění dopadů menses či menopauzy. A praktická rada - během menstruace vlasy nezatěžujte náročnými účesy, sušením horkým vzduchem, kulmováním či žehlením. Neobarvujte a neodbarvujte je. Návštěvu manikérky si také naplánujte na jiný termín a omezte i manikúru a lakování. Takto dáte vlasům i nehtům možnost rychleji se zregenerovat po náročných dnech vašich hormonálních výkyvů.

Autor: Martina Dvořáková