Péče o pleť by měla odpovídat prostředí, ve kterém žijeme

Na naši pleť během života působí mnoho faktorů, které můžeme nebo nemůžeme ovlivnit. Mezi ty, které se jen těžko ovlivňují patří prostředí, ve kterém žijeme. A zde platí rovnice, že by měla být péče o pleť o to intenzivnější, oč je znečištěnější prostředí, ve kterém žijeme. Proto by ženy, které žijí ve velkých a znečištěných městech, měly věnovat větší péči kvalitnímu kosmetickému ošetření své pleti, které zahrnuje nejen dokonalé čištění, ale i ochranu pleti.

Péče o pleť by měla odpovídat prostředí, ve kterém žijeme

Znečišťující látky ve vzduchu
Úroveň globálního znečištění ovzduší ve světě je na vzestupu. Neustále se všude mluví o tom, jaké negativní dopady na pokožku má vyšší úroveň škodlivin ve vzduchu. Jelikož světová populace a industrializace neustále roste, je důležité se tímto faktem zabývat. Znečišťující látky jsou všude kolem a jejich drobné částice mohou vniknout do pokožky. Když se bariéra pokožky oslabí, může trvat několik let, než se opět obnoví její přirozená ochranná funkce.

Co škodí pokožce?
Stav pokožky může nepříznivě ovlivňovat nejen UV záření, ale i další znečišťující látky, jakými jsou aerosolové částice, kouř, smog či výfukové plyny. Dlouhodobé nebo opakované vystavení znečištěnému ovzduší poškozuje kůži více způsoby - může vést ke snížení hladin kolagenu a spouštění zánětlivých procesů pokožky. Malé atmosférické částice mohou způsobit záněty melanocytů - pigmentových buněk. Proto ve tváři často dochází k prvním příznakům hyperpigmentace.

Přemýšlíte, že se přestěhujete?
Světová zdravotnická organizace realizovala průzkum, který se týkal znečištěného ovzduší ve světě. Z výsledků vyplynulo, že nejméně znečištěnou krajinou je Austrálie. Nejvíce zamořenou oblastí je Pákistán.

Nejméně znečištěné země

 1. 1. Austrálie
 2. 2. Brunej
 3. 3. NovýZéland
 4. 4. Estonsko
 5. 5. Finsko

 

Nejvíce znečištěné země

 1. 1. Pákistán
 2. 2. Katar
 3. 3. Afghánistán
 4. 4. Bangladéš
 5. 5. Egypt

 

Jak život ve městě ovlivňuje pokožku?
S intenzivnějším znečištěním ovzduší se spojuje více život ve větších městech. Několik průzkumů potvrdilo, že lidé žijící ve městech mají více pigmentových skvrn a vrásek. Ale ohroženi jsou již i obyvatelé venkova a přímořských oblastí. Úroveň znečištění se neustále mění, takže i když se vám nezdá, že se nacházíte ve velmi znečištěném prostředí, může se to ze dne na den změnit.

Jak chránit pokožku

 • Cokoliv, co vyvolává pocení, jako jsou sauny nebo fyzická aktivita může pomoci tělu, zbavovat se znečišťujících látek.
 • Jezte potraviny bohaté na antioxidanty. Takovými jsou například batáty, jahody a tmavozelené druhy zeleniny. Zvýšíte tak hladinu vitaminů v těle a zároveň i v pokožce. Pomůžete jí bránit se proti škodlivým látkám

 

Pokud se chcete vyhnout důsledkům znečištění, postupujte takto:

1. Vyčistěte si pokožku: Každý večer si pořádně vyčistěte svou pleť. Dermatolog říká, že důkladné čištění pleti je nezbytné, protože škodlivé látky z ovzduší se mohou snadno dostat hluboko do pórů. Vyberte si takový přípravek, který odstraňuje nečistoty bez narušení přirozené ochranné bariéry pokožky.

2. Detoxikujte: Používejte čisticí přípravky, které zbavují pokožku odumřelých buněk. Tyto přípravky nebo masky aplikujte několikrát do týdne, abyste odstranili nečistoty z pokožky.

3. Používejte kvalitní antioxidanty v kosmetických přípravcích: Zkuste antioxidační sérum se složkami jako je zelený čaj a vitamin C. Ty pomáhají zmírňovat poškození pokožky způsobené znečištěním.

4. Hydratujte a chraňte: Chraňte svou pokožku před slunečním zářením, použijte vyšší ochranné faktory a konzumujte účinné antioxidanty, které posilují pokožku také vnitřně. Hydratační přípravky chrání pokožku před stresujícími faktory. Při intenzivním slunečním záření nezapomínejte ani na kvalitní opalovací přípravky a následnou péči o opálenou pokožku.
 

Autor: Martina Dvořáková