Peníze v rodině, kde jeden partner vydírá druhého

Peníze znamenají moc, a bohužel někdy tato moc poznamenává i vztahy. A v dnešní době to zákonitě nemusí být ani žena, která je v nevýhodě a závislá na partnerovi. Vydírat na základě peněz dokáží muži i ženy. A jak se bránit?

Peníze v rodině, kde jeden partner vydírá druhého

Odzbrojit nezávislostí
Pravidlo č.1 zní jednoznačně: Nebýt na někom finančně závislí, mít své stálé příjmy, zdroje a rezervy, čili mít silný protiargument. Mít to, na co si partner netroufne vytáhnout zbrojnici výčitek a citových vydírání, kterými by vás položil na lopatky a chtěl vás vidět poslouchat jak on/ona píská a prosit o každou korunu. A abyste se nemuseli ponižovat nekonečným děkováním za  "laskavost", za to, že vás někdo vydržuje.

Nenechat se zatlačit do kouta
Pokud jste v situaci, že nejde naplnit pravidlo č.1, nedá se nic dělat, ale musíte se o to snažit a tu snahu umět i ukázat. Ať vidí, že se nemíníte podřizovat tomu, co mají určovat jeho/její peníze, tedy, že nebude dlouho trvat a skóre vyrovnáte. Vyděrači určitě nedávejte najevo, že chápete jeho dominanci ve vztahu v souvislosti s materiálním zajistím jako danou a neměnnou, že jste bezradní a na něj odkázaní. Neměl by si být jist takovou svou pozicí!

Mít protihodnotu
Možná je právě na koni, ale to neznamená, že se musíte dívat zezdola. Pokud by vás tím nevydíral a nechal žít jako člověka, ne jako psa, viděl ve vás i přes nevyrovnané společenské postavení rovnocenného partnera, mohlo by to fungovat a situaci byste přežili bez újmy. Ale měli byste mít vždy něco na vyvážení, ne finance, ale něco, co se za peníze koupit nedá.

Když pomůže už jen ignorance
Pokud táhne rozpočet on/ona, vždy mějte něco, čím stoupá vaše cena a žádný normální člověk se nezachová jako vyděrač. Typický bezcitný vysavač vaší energie, který si buduje autoritu a hladí ego vydíráním penězi, si nezaslouží vaši snahu. Jedině ignoranci, ale ta už může vztah rozdělit. Připravte se na tuto variantu, která je možná pro vás východiskem.