Plodiny, které pocházejí z Ameriky a ovlivňují náš život

Kdyby Kryštof Kolumbus neobjevil Ameriku, zůstaly by Evropě utajeny některé plodiny, bez kterých si neumíme představit svůj jídelníček. Určitě nás nás napadnou brambory, ale těch důležitých plodin je mnohem víc.

Plodiny, které pocházejí z Ameriky a ovlivňují náš život

Paprika
Paprika je velmi cenným zdrojem vitamínů. Sušená je zase přírodním barvivem a kořením. Pokud si vezmeme chilli verze papriky, máme výborné a pikantní dochucovadlo.

Kakao
Kakao je neocenitelná potravina. Tvoří naše Granko, je důležitou součástí čokolády, různých nápojů a cukrovinek. Tvoří část dětství a ani to naše bez kakaa nemůže existovat. Navíc je cenným zdrojem důležitých minerálů.

Rajčata
Jablíčka z ráje. Plodina bohatá na vodu je neocenitelná v gastronomii celého světa. Není se čemu divit, používá se i čerstvá, ve formě protlaku, kečupu i v sušené podobě.

Kukuřice
V mnoha zemích je na ní závislý výkrm prasat, výroba škrobu nebo mouky. Chyběl by nám i popcorn, tortily nebo chutná ozdoba studených i teplých pokrmů.

Tabák
Tabák, ačkoli není příliš vábný a mnozí bychom ho nejraději zcela zakázali, formuje ekonomiku, je důležitou komoditou na burze cenných papírů, tvoří kulturu minimálně Kuby. Může za zdravotní problémy a smrt miliónů lidí, ale zbavit se ho není v silách ani politiků, lékařů a nepomáhá ani neustálé zdražování tabákových výrobků!
 

Autor: Martina Dvořáková