Pět plodin z našich zahrad, které vám prodlouží život

Chcete recept na dlouhověkost? Není to žádná věda! Kromě to, že se budete na svět dívat pozitivně, přiberte pár pomocníků z našich polí a zahrad. Sice od nepředvídatelných katastrof vás neuchrání, ale silně ovlivní vaše zdraví i v pozdějším věku.

Pět plodin z našich zahrad, které vám prodlouží život

Živočišné vyměňte za rostlinné
Podle dlouhodobých zkoumání živočišné bílkoviny škodí tělu o něco víc než rostlinné. Masa se vzdát nemusíte, ale mezi potravinami dlouhověkosti určitě nenajdete propečené žebírko. Pokud se s ním neplánujete rozloučit, tak určitě nezapomeňte hříchy ve stravování alespoň dostatečně kompenzovat něčím dobrým, což nám přihodí pár let života k dobru.

Červená řepa
Je to detoxikační zbraň číslo jedna. Představuje doslova sprchu pro tělo i krev. Je tak silná, že pití šťávy z řepy, jen tak bez přípravy, může s člověkem pořádně zamávat. Žádné zázračné detoxikační kúry nedokážou tolik, co obyčejná červená řepa. Určitě ne na každý den, ale pravidelně alespoň čtyřikrát do měsíce do salátů, nastrouhat, nebo pouze odšťavnit. Zbavíte se najednou kvanta toxinů.

Zelí
Zelné kúry již mnoho lidí doslova zázračně vyléčily z rakoviny. Obsahuje glukosinoláty a fytochemikálie. Potřebujete o nich hlavně vědět, že jsou velmi silným kalibrem na volné radikály. Díky zelí vytáhnete karcinogeny i z jater. Zelí je třeba však jíst syrové, případně pít čerstvě odšťavenou šťávu, abyste dosáhli nejlepší efekt. Pokud se bojíte rakoviny, tak zelí je vlastně jako "zelený čaj". Ten je jedničkou v Číně a Japonsku, u nás je dostupnější a přirozenější zelí.

Čočka
Zpytovat si svědomí u této plodiny by měl snad každý. U starých Slovanů tvořila základ jídelníčku. Najedl se z ní i dřevorubec. Má obrovský zdroj vlákniny a známé kyseliny listové, která tělo osvěžuje, revitalizuje a omlazuje. Je to látka, díky které můžete i v sedmdesátce vypadat o deset let mladší. Vláknina precizně čistí tlusté střevo, aby nezůstávaly ani v klcích zárodky pro nádory. Půl šálku čočky třikrát týdně je recept od babiček, co neměly multivitamíny, ani rajčata v zimě a přece žili dlouho.

Dýně
V jejím těle je množství alfa karotenu podporujícího zdravé srdce. Redukuje i hodnoty tlaku krve, který je tichým zabijákem lidí v produktivním věku.

Špenát
Pár listů do salátu chutná skvěle a přestože nemá mega dávku železa jak se tradovalo, obsahuje lutein pro dobrý zrak, vitamin K pro silné kosti a kyselina listová jen podpoří ty správné procesy v organismu. Pomáhá tělu spouštět samočisticí procesy. Je zkrátka skvělý.

Autor: Martina Dvořáková