Přirozená imunita není samozřejmost, musí ji vědomě posilovat

Správné fungování imunitního systému je pro zdraví nejen důležité, ale přímo nezbytné. Na tom, v jaké kondici je naše imunita, závisí zda onemocníme, či nikoliv. Ale přestože každý máme svou přirozenou imunitu danou, je třeba posilovat i imunitu, kterou můžeme získat.

Přirozená imunita není samozřejmost, musí ji vědomě posilovat

Přirozená a získaná imunita
Pro dobré fungování imunitního systému je důležité pro něj něco udělat. Není třeba, spoléhat se pouze na přirozenou imunitu, tedy takovou, která je dána člověku geneticky. Je nutné,  posilovat i její druhou složku, čili získanou imunitu. Zejména v chladných měsících lidský organismus nemusí tolerovat studený vzduch a vlhké počasí, imunita se oslabí a výsledkem je nachlazení, rýma a v horších případech i chřipka.

Prevence
Vhodnou profylaxí je přijímání přiměřeného množství vitaminů ve stravě, otužování organismu, tělesná aktivita a vyhýbání se stresu. Dobrá imunita ochraňuje člověka před choroboplodnými organismy ale i před nádory a rakovinou.

Stravou na silnou imunitu
Strava je nezbytnou součástí zabezpečení dobré imunity. Pokud lidský organismus dlouhodobě nemá k dispozici nějaký vitamin, stavební prvek nebo minerál, může výrazně imunitu oslabit. Imunitu aktivují zejména vitaminy C, E a A vyskytující se v citrusovém ovoci a v zelenině, brání totiž tvorbě volných radikálů kyslíku v těle. V racionální stravě by neměla proto chybět kapusta, paprika či brokolice a z ovoce pomeranče, citrony, kiwi nebo jablka. Bohatým zdrojem vitaminu E jsou ovesné vločky, ořechy, rostlinné oleje, vajíčka i zelí. Železo je dalším důležitým prvkem pro správné fungování imunity. Jeho nedostatek může způsobit zvýšenou náchylnost k infekcím. Proto by v jídelníčku neměly chybět luštěniny. Tedy fazole, čočka a cizrna, vysoký obsah železa také mají i ryby a celozrnné pečivo. I další prvky jako zinek a selen nesmí tělu chybět. Jejich nedostatek se projevuje zdlouhavým hojením ran, špatnou imunitní odpovědí při infekcích. Prvek selen je nezbytný pro dobrý zrak, vlasy, udržení zdravé pokožky a celkový růst organismu. Zdraví prospěšné jsou i mléčné výrobky obsahující probiotické kultury. Ty udržují střevní imunitu.

Ve zdravém těle zdravý duch
Přiměřená a pravidelná tělesná aktivita pomáhá dobré kondici imunitního systému. Nezáleží na tom, jakému sportu se věnujeme, důležitá je jeho pravidelnost. Pravidelný pohyb zlepšuje výkonnost imunitního systému.

Teplo a zima
Otužování a  saunování posilují imunitní systém. Otužování vede k celkové odolnosti organismu, protože pomáhá tělu přizpůsobit se nepříznivým vlivům zvenčí. Pravidelné saunování odbourává psychickou i fyzickou únavu a rovněž přispívá ke zvýšení imunity.

Očkování
Je další způsob posílení imunity a ochrany před mnoha i život ohrožujícími infekčními chorobami. Očkování je vpravení konkrétního antigenu do organismu za účelem tvorby protilátek proti konkrétní virové nebo bakteriální infekci. Již mnoho let snižuje nemocnost infekčních chorob a zachraňuje miliony životů na všech kontinentech. Očkováním je možné zajistit dlouhodobou, u některých vakcín dokonce celoživotní ochranu.