Proč kouření "lehkých" cigaret je návykové?

Pro kuřáky, kteří upřednostňují cigarety donedávna nazývané "light", nebo také "lehké", vůbec není jednodušší skoncovat s kouřením než pro ostatní.

Proč kouření "lehkých" cigaret je návykové?

Američtí vědci

Američtí vědci tvrdí, že to pravděpodobně souvisí s nižšími dávkami nikotinu v těchto cigaretách, které je nutí vdechovat intenzivněji. Druhou příčinou je falešná představa o tom, že škodí méně.

Light cigarety

Třetina kuřáků, kteří jsou na takzvaných cigaretách "light" závislí v průzkumu řekla, že si tento typ vybrali, protože měli pocit, že jsou méně škodlivé. Do studie se zapojilo více než dvanáct tisíc kuřáků a ukázalo se, že ti, kteří upřednostňují tyto cigarety, jsou v odvykání o polovinu méně úspěšní než ostatní. "Kuřáci" lehkých "cigaret vdechují stejné množství toxických látek, protože kouř vtahují intenzivněji a silněji," uvádí se ve stanovisku National Cancer Institute. I když tento typ cigaret obsahuje menší množství dehtu a nikotinu, nic to nemění na faktu, že mohou stejně vyvolat onemocnění spojované s kouřením, jako je například rakovina plic.

Autor: Lenka Kostková