Proč muži mlčí a ženy nechápou význam jejich mlčení?

Také vás někdy rozčílí víc partnerova nemluvnost, než kdyby vám oponoval? Někdo vás naštve a vy mu to chcete sdělit, čekáte jeho reakci, podporu a on jen mlčí…..

Proč muži mlčí a ženy nechápou význam jejich mlčení?

Muži myslí jinak než ženy, to je známá věc
Pokud se pustí do debaty, chtějí v ní něco dosáhnout. Pro ženy je cílem už samotný rozhovor. V hádce či při běžném rozhovoru ženy přemýšlejí nahlas, jejich jazyk je občas rychlejší než myšlenky. Muži si potřebují odpověď promyslet. Zvažují, co mají odpovědět a často se stává, že se rozhodnou raději neříct nic. Komunikace je pro muže způsobem jak předat a získat informace, na jejichž základě může například vyřešit nějaký problém. Pokud komunikací řeší nějaký problém žena, neočekává od druhé strany hned řešení. A to u mužů může vyvolat zmatek: "Proč si mi to tedy říkala?"

Ženy čtou mezi řádky
Ať ženy dělají cokoliv, zapojují do činnosti větší část mozku než muži. Pravá hemisféra odpovídá spíše za emoce a intuici, v levé se soustředí především logické uvažování a věcné vnímání. Propojení obou hemisfér má za následek, že ženský mozek dokáže spojovat pojmy způsobem, na jaké muž ani nepřijde. Říkáme tomu i ženská intuice, či emoční inteligence. Ženy "čtou" mezi řádky. Hledají v slovech skryté významy a dokáží je snadnější rozluštit, například i z intonace hlasu či gestikulace. I díky tomu se ženy dokáží lépe "vykecat". Ať už na zkouškách ve škole, před policistou, i před vlastním manželem. Schopnost zacházet s jazykem a všemi jeho odstíny je u něžnějšího pohlaví výborná. Muži používají jazyk účelně a věcně. Když se muž a žena stanou svědky jedné události, jejich popis toho, co se stalo není stejný. Přesto, že dostali stejné informace, zpracovali je odlišným způsobem a tedy i jinak odkomunikovali. Muži nepopisují věci a události květnatě. Nazývají věci pravými jmény tak, jak je vidí. V jejich jazyce není místo pro metafory, zatímco ženy je využívají často a rády (očekávají, že jim partner porozumí, ale on jen nechápavě kroutí hlavou, o čem žena vypráví). Muži neradi vyprávějí o citech. Když milují, milují a hotovo.

Může za to protein
Ženské pohlaví lépe popisuje své pocity, emoce a dokáže si vzpomenout na větší počet slov začínajících na stejné písmeno i na více synonym. Proč je to tak? Ženy přenášejí signály z jedné polokoule mozku do druhé rychleji než muži. Dokáží použít obě hemisféry najednou při tvorbě jazyka. Právě díky tomu, že při tvorbě řeči se u žen podílejí obě hemisféry, lépe se zotavují například po mrtvici, která zasahuje centrum řeči. I u malých dětí můžeme pozorovat, že holčičky začínají obvykle vyprávět dříve, jejich mozek se vyvíjí lépe a rychleji v oblasti komunikačních schopností. Vědci zkoumali a odhalili, že základní příčinou větší hovornosti žen je vysoká koncentrace proteinu "vyprávění" v mozku. Jde o protein nazvaný Foxp2, podle vědců právě tento protein ovlivňuje vývoj jazyka a řeči. Mužský mozek nemá natolik vyvinutou funkci řeči a jazyka, což se odráží i na podstatném rozdílu poměru poruch řeči: muži se zajíkávají tři-až čtyřikrát častěji než ženy a desetkrát častěji trpí těžkou dyslexií.

Stává se, že žena doslova vyprovokuje urážlivými poznámkami svého manžela k rozhovoru a pak bývá zklamaná
Muž vybuchne a argumentuje. Přesně, věcně a zasáhne nejhlouběji. Muži si neradi "hrají" se slovíčky. Lehkovážně slovní přestřelky, kterými se žena chce jen bavit, jsou pro ně buď mimořádně otravné a proto raději mlčí, nebo je pochopí jako výzvu do boje. Pokud se doma něco děje, muž cítí, že žena se trápí a je nespokojená, ale nechce to rozebírat. Má pocit, že píchne do vosího hnízda a rozvíří proud výčitek, případně slz a problém se ještě zhorší. Pokud se trápí muž, nechce o tom mluvit a je zbytečné ho do toho nutit. Na druhé straně, pokud potřebujete opravdu vyřešit nějaký problém, ať už v práci nebo v rodině, požádejte muže o pomoc. Díky jeho schopnosti vidět situaci jasně a přesně definovat co vlastně je třeba řešit, můžete získat zcela jiný pohled na věc. Většinou muže napadne nejjednodušší řešení. Jedno čínské přísloví říká: "Jazyk je dýkou žen, proto ho nenechávají nikdy zrezivět." Stejně jako u všech zbraní, i u této platí: neopatrné zacházení může způsobit úraz! Používejme jej bezpečně a občas se od mužů naučme mlčet ve správnou chvíli.

Autor: Lenka Kostková