První pohled, přitažlivost a láska

Tajemství přitažlivosti a lásky? Zamýšleli jste se někdy nad tím, čím to je, že vás někdo zaujme hned na první pohled? Nebo proč vás přitahuje jistý typ mužů či žen?

První pohled, přitažlivost a láska

Podle čeho si vybíráme partnera či partnerku?
Pokud jsou oči "oknem do duše", tvář může představovat "okno k milostné chemii". Není to jen jakási teorie, ale opravdový fakt, který dokazují mnohé studie. Obecně platí, že jsme přitahováni k lidem se symetrickou tváří, kteří na první pohled působí atraktivněji. Některé studie ukázaly, že symetrické tvary se často spojují s dobrým zdravím potenciálního partnera / partnerky. Z biologického hlediska si muži i ženy k sobě podvědomě hledají takové lidí, kteří jsou "vývojově stabilní" - odolní vůči choroboplodným zárodkům, mají lepší zdravotní stav a nevyskytuje se u nich žádná psychická či genetická porucha, která by naznačovala neschopnost jedince chránit, zajišťovat a podporovat rodinu.

Které části obličeje jsou nejdůležitější pro vyvolání přitažlivosti?
Jsou to oči, nos, rty, lícní kosti (u žen) a brada (u mužů). Také hlas - jeho intenzita a barva, mohou mít vliv na to, jak vnímáme druhého člověka a do jaké míry nás přitahuje. V roce 1998 byla provedena studie s názvem "Symetrie obličeje a vnímání krásy". Vědci použili tvář jedné ženy na několika fotografiích, na kterých byla obličej upraven od nejméně symetrického až po nejvíce symetrický. Tyto fotografie následně ukázali více respondentům, kteří měli ohodnotit, která tvář se jim nejvíce líbí. Podle výsledků se atraktivita ženy zvyšovala s tím, jak se zvyšovala symetrie její tváře.

Co je hlavním kritériem symetrie u mužů?
Ukázalo se, že vysoká hladina testosteronu u mužů je pravděpodobně tím, co vytváří symetrii v mužském těle - včetně nosu a nosních dírek, brady a uší. Hladina tohoto hormonu také naznačuje stupeň dominance u muže a rozsah jeho schopností. Muži, jejichž tělo a obličej jsou značně symetrické, mají dobré sportovní schopnosti i hudební nadání.

Co je hlavním kritériem symetrie u žen?
V první řadě je to poměr pasu k bokům, ale stejně i rty, lícní kosti a hrudník. Atraktivita žen je pro muže vysoká, pokud mají ženy symetrická prsa, rty a vystouplé lícní kosti, které jakoby zvýrazňovaly celý obličej. Poměr pasu k bokům určuje zejména to, zda má žena tvar těla v podobě hrušky nebo jablka, ale obecně odráží schopnost ženy porodit dítě.

Přestože nám studie a výzkumy ukazují,
že symetrie hraje důležitou roli při výběru partnera, děje se to všechno jen podvědomě a nakonec to může skončit úplně jinak, než si představujeme. Velmi snadno se může stát, že si po celý život myslíme, že jako ženu nás více přitahují muži s černými vlasy a nižší postavou, ale nakonec skončíte s vysokým blonďákem...

Autor: Lenka Kostková