Léčba smíchem zdarma - gelototerapie

Léčí, nic nestojí a přesto s ním většina lidí šetří? Ano, je to smích! Dokáže odhalit lidské nitro, léčí psychiku, povzbuzuje fyzično, působí jako antidepresivum - to jen pár příkladů, kde pomáhá. Přitom vědci dle svých odborných studií tvrdí, že smějeme v průměru 6 minut denně. Věřili byste tomu?

Léčba smíchem zdarma - gelototerapie

Problémem číslo jedna je stres
Stres se výrazným způsobem podílí na oslabení imunitního systému člověka. Tím pádem je člověk náchylný na různá onemocnění. Jednou z možností jak se zbavit stresu je smích. Nedávno mi moje přítelkyně vyprávěla svou teorii o boji se stresem a pochmurnými myšlenkami: "Je to více než jednoduché. Vždy, když vás přepadnou myšlenky plné smutku či starostí, začněte se sama pro sebe usmívat. Dáte tím mozku jasný signál, že se nemá zabývat negativními myšlenkami. Úsměv a smutné myšlenkové pochody nemohou jednoduše probíhat paralelně. "Vyzkoušela jsem to na vlastní kůži a musím uznat, že to má něco do sebe. V mozku se nachází obrovské množství neuronů. Úsměv resp. smích je jako mávnutím kouzelného proutku oživí. Tato expanze milionů neuronů a jejich obrovská přívalová energie se přenáší do svalů a následně ostatních částí těla. Od úsměvu je jen malý krůček ke smíchu. Smích se podílí na okysličení krve, tím pádem srdce pracuje rychleji. Následně se vylučují katecholaminy - adrenalin, noradrenalin a dopamin, které jsou spouštěči vzniku hormonů štěstí. Endorfiny lze považovat za spolehlivé bojovníky proti nervozitě, strachu a smutku.

Smích je lékařem duše i těla
Lékaři jsou přesvědčeni, že smích snižuje práh fyzické bolesti, pomáhá hojit rány a zvyšuje přirozenou obranyschopnost organismu. Smích zaměstnává břišní svaly a zlepšuje trávení. Jen pro zajímavost, smích způsobuje napínání sedmnácti svalů na obličeji a osmdesáti v ostatních částech těla. Pozitivní je jeho vliv na dutinu ústní, protože smíchem se zvyšuje produkce slin. Tento jev ovlivňuje PH faktor v našich ústech. Smích je "čističem" dýchacích cest. Úsměv a smích jsou zároveň magnety, které přitahují pozitivní energii. Smíchem se člověk stává přitažlivějším. Proto: "Smějte se!"

Blahodárným účinkům smíchu se stále více věnují i ​​odborníci
Léčba smíchem je odborně nazývaná gelototerapie. Stoupenci této vědní disciplíny jsou přesvědčeni, že duševní rozpoložení má přímý vliv na fyzické zdraví člověka. Na závěr si připomeňme slova M. Horníčka: "Člověk, který se směje, je jako baterie, která se nabíjí." 

Autor: Lenka Kostková