Sůl patří mezi základní minerály, bez kterých by organismus nefungoval

Upřednostňujete slané či sladké potraviny? Někdy si naše tělo přímo žádá něco slaného, hlavně v létě, když se více potíme. V zimě je to spíše naopak - zahříváme si organismus sladkým. Sůl nebo chlorid sodný je chemická sloučenina krystalického typu. Patří mezi základní minerály, nezbytné pro řádné fungování organismu, protože chlorid sodný si lidské tělo neumí samo vyrobit.

Sůl patří mezi základní minerály, bez kterých by organismus nefungoval

Je možné, že přijímáte více soli, než si myslíte
Může to být pravda, i když při jídle, nebo při vaření používáte jen málo soli, nebo dokonce vůbec žádnou. Většina soli v naší stravě pochází ze zpracovaných potravin a polotovarů, jako je většina konzervovaných potravin, či potravin nebo potravin rychlého občerstvení.

Velké množství soli obsahují hlavně potraviny nazývané polotovary, ale také
• sušené a konzervované polévky
• konzervovaná zelenina, ryby, maso
• tavené sýry a zpracované maso jako slanina, párky, uzeniny
• mražená hotová jídla a předvařené pokrmy
• jídla rychlého občerstvení
• solené krekry, bramborové lupínky a oříšky
• omáčky jako kečup, hořčice, sójová omáčka a marinády

Někdo potřebuje soli více, někdo méně
Někteří lidé mohou být " senzitivní na sůl ". Znamená to, že sůl z potravy může u nich zvýšit krevní tlak. Není jednoduché říci, kdo je senzitivní na sůl a kdo ne. Lékař vám však může pomoci určit, zda sůl ve vaší dietě může ovlivňovat krevní tlak.

Zdravotní problémy související s nadměrným příjmem soli (chloridu sodného)
Jsou způsobeny přebytkem sodíku. V mořské soli je část sodíku nahrazena jinými minerálními prvky, draslíkem, vápníkem, hořčíkem. Přesto obsah chloridu sodného je v mořské soli jen o málo nižší než v jedlé soli (jedlá 99% hmotnosti, mořská 97,5 % hmotnosti). Podobně jako běžnou sůl, i mořskou sůl je třeba konzumovat s mírou. Je třeba mít na paměti, že všeho moc škodí a sůl je sice nad zlato, ale je třeba mít míru. Navíc, je třeba pamatovat, že ne každá mořská sůl je jodidovaná. Pokud si chceme zajistit přiměřený přívod tohoto prvku, je třeba si kupovat ty druhy mořské soli, které jsou obohaceny jódem. Jak jsme již zmínili, i nedostatek sodíku může vést k problémům. Známým jevem je zadržování vody v organismu. Například příliš časné drastické omezení příjmu soli u kulturistů připravujících se na soutěž může zapříčinit sportovci nežádoucí zadržování vody v těle. Organismus tak reaguje na snížení sodíku ukládáním vody a elektrolytů do zásoby.

Pokud si nejste jisti, zda solíte mnoho, nebo naopak, chcete se od soli odnaučit, existuje jeden účinný trik
Přestaňte solit na dva týdny. Chuťové pohárky jsou ovlivnitelné a umí se rychle v případě potřeby přeorientovat.  I zde mohou nastat problémy. Pravděpodobně vám nebudou chutnat nesolená jídla ani po dvou týdnech, ale pohárky si odvyknout a vám už bude stačit méně. Trik číslo dvě - solte jídlo, až když je uvařené. V procesu vaření sůl zanikne a je třeba solit a solit. Posolení na konci vaření vydrží, protože se sůl udrží na povrchu a tím pádem se alespoň trošku oklamete.

Autor: Martina Dvořáková