Vitamin D nemusíte dostávat do těla jen slunečním zářením, najdete ho i potravě

Nedostatkem vitaminy D trpí zejména ženy. Projevuje se to zvýšenou únavou, ale také jeho nedostatek může mít vliv na zvýšení rizika civilizačních chorob mezi které patří cukrovka, hypertenze a dokonce i nádorová bujení. Přitom najít si zdroje v přirozené stravě není až zas tak těžké.

Vitamin D nemusíte dostávat do těla jen slunečním zářením, najdete ho i potravě

Nedostatek vitaminu D u žen
Jak uvádí britský odborný časopis, nedostatku vitaminu D čelí mnoho žen po celém světě. Nedávná studie, kterou provedli na univerzitě v Edinburghu, přitom prokázala, že díky pravidelným dávkám vitaminu D se ženám zvýšila energie, efektivita při práci, ale také měl pozitivní dopad na zdraví. Snížil ženám rovněž vysoký krevní tlak.

Několik studií potvrdilo,
že působení vitaminu D v našem těle se spojuje s redukcí rizika osteoporózy, cukrovky a dokonce má pozitivní dopad na snížení rizika nádorových onemocnění. Pomáhá také při zvýšení plodnosti nebo zlepšení imunity. Navzdory tomu všemu se v těle běžného jedince často nachází nedostatek tohoto vitaminu. Podle odborníků je za současným globálním nedostatkem v populaci především nová (a ne nesprávná!) snaha chránit se před slunečním zářením. Přestože se totiž právě při kontaktu slunce s pokožkou tvoří v našem těle vitamin D, sluneční paprsky jsou i rizikové a je nutné se před nimi chránit. Mnoho lidí však zapomíná, že vitamin se dá najít i v jiných, méně ohrožujících zdrojích jako jsou houby, ryby jako losos, makrela či tuňák nebo vajíčka. Samozřejmě, nelze zapomenout na doplňky výživy a vitaminové kapsle, které často obsahují doporučenou denní dávku.