Zdravé bakterie, chránící zdraví, se nachází v kysaném zelí, kefíru a čaji

Zdravé bakterie v našem těle, tak to jsou doslova dříči, kteří se starají o naše zdraví, trávení, imunitu, optimální váhu, správnou hladinu cukru, jsou ideální prevencí před nádorovým bujením a to zdaleka není vše, za co jim můžeme vděčit. Reklamy neustále preferují probiotika v mléčných výrobcích, ale viděli jste někdy reklamu na kysané zelí?

Zdravé bakterie, chránící zdraví, se nachází v kysaném zelí, kefíru a čaji

Kysané zelí
Ideálně přímo ze "zeláku". Ale když si ho na podzim "nenašlapete" do soudku, tak se dá lehce sehnat v obchodech s klasickými potravinami, ale tam se však procesem přípravy část zdravých bakterií a živin ztrácí.

Čaj z kombuchy
Nálev z houby, která má tisíciletou tradici a je oslavována jako mimořádně zdravá si můžete připravit s kapsičkami, které koupíte v lékárně. V obchodech se zdravou výživou můžete najít již připraven kombuchový čaj. V tomto moku se nacházejí až tři různé druhy kvasinek a čtyři druhy bakterií. Jeho nejdůležitější obsahovou látkou je kyselina glukuronová - v lidském organismu na sebe váže odpadní a toxické látky látkové přeměny, které se odplaví přes močové cesty.

Jogurt
Již zmíněný jogurt vynechat určitě nelze. Hledejte takový, který obsahuje na obalu nápis "živé kultury", místo slazených však sahejte po bílých jogurtech. Připravit si ho můžete i doma, s pomocí plnotučného mléka a živé jogurtové kultury z klasického jogurtu (budete na ni potřebovat jeden takový výrobek z obchodu). Někdo může přidávat i cukr, ale to se při snaze o zdravější životní styl nedoporučuje.

Kefír
Další mléčná alternativa, která je plná zdravých mikroorganismů. Můžete ho popíjet pravidelně, přičemž odměnou vám bude nejen zdravé složení, ale i vydatnost chuti a obsahu. Kefír má totiž vysoký obsah proteinů.

Autor: Martina Dvořáková