Ženy mohou svým mužům zachránit a prodloužit život, když je pošlou na preventivní prohlídku

Ženy se v Čechách dožívají vyššího věku než muži. Není to jen větší odolností ženského organismu, ale také tím, že ženy obecně o sebe více pečují a chodí na preventivní prohlídky. Také méně kouří, pijí méně alkoholu a zdravěji se stravují. Mimochodem, kdy byl váš muž, syn či otec naposledy na kompletní preventivní prohlídce? Víte, které vyšetření by měli muži pravidelně absolvovat?

Ženy mohou svým mužům zachránit a prodloužit život, když je pošlou na preventivní prohlídku

Pravidelné lékařské prohlídky - jednou za dva roky
Bez rozdílu pohlaví, každý člověk by měl jednou za dva roky absolvovat lékařskou prohlídku. Ta zahrnuje odběr krve, moči, ale i celkové fyzikální vyšetření, jako je vážení a měření, oční vyšetření, vyšetření  sluchu a vyšetření krevního tlaku. Každý muž i žena po čtyřicítce by měli absolvovat preventivní EKG vyšetření a pozor, dokonce i vyšetření stolice. Přestože nedávno se doporučovalo až po padesátce, dnes se tato hranice posunula o deset let dříve. Samozřejmě, pokud se v přímém příbuzenstvu vyskytla vážná nemoc, máte nárok na vyšší frekvenci prohlídek.

Zubař - jednou ročně
Nesmíme zapomenout ani na zubní prohlídky. Zuby totiž nejsou jen estetickou záležitostí, ale jsou důležité i po zdravotní stránce. Věděli jste, že neléčený zubní kaz může vést k infarktu či mrtvici? Stává se to tehdy, když se z neléčeného kazu nebo paradentózy dostávají bakterie do ostatních částí těla. Neléčené záněty dokonce způsobují cukrovku, zánět ledvin, močového měchýře ale i neplodnost.

Strach z urologa - po padesátce každé tři roky
Návštěva urologa je snad pro každého muže noční můrou. Někteří se stydí, jiní mají obavy z nepříjemného vyšetření přes konečník a je zde i taková skupina mužů, která si jakoukoliv návštěvu lékaře odkládá na dobu, kdy je jim již opravdu špatně. Urolog mužům vždy vyšetří břicho, penis i varlata. Nejméně příjemné je vyšetření prostaty přes konečník, ačkoli je naprosto bezbolestné a rychlé. Dnes jsou již některé urologické ambulance vybaveny i ultrazvukem a vyšetření prstem se dá v některých případech vyhnout.

Sexuolog - podle potřeby
Problému se slabou erekcí je také dobré věnovat dostatečnou pozornost, mohou je totiž způsobovat závažnější onemocnění, ale někdy i stres. Jelikož sexuální zdraví je velmi důležité pro celkové mužské zdraví, je třeba mu také věnovat náležitou pozornost. Mnohdy je to právě sexuolog, kdo dokáže pomoci s poruchami erekce, či předčasnou ejakulací.

Jiné nemoci
Některé nemoci postihují více muže, než ženy. Patří tam různé typy rakovin, jako například rakovina plic, tlustého střeva, ale i jiná onemocnění, jako Parkinsonova choroba. Muži jsou také náchylnější na infarkt, ale i na méně vážné, ale nepříjemné onemocnění, jako hemoroidy.

Rada na závěr
Pokud má váš muž, syn, bratr nebo otec jakékoliv příznaky nějakého onemocnění, neváhejte a povzbuďte ho k tomu, aby vyhledal odborníka. Mnohdy jsou to totiž právě ženy, které dokáží své muže dostat k lékaři včas.
 

Autor: Lenka Kostková