Cesta z bludného kruhu v zájmu rodiny

Partnerské a manželské soužití bývá v průběhu let postaveno před zatěžkávací zkoušky. A ty i přes veškerou snahu občas nekončí zdarem. Obzvlášť pokud jeden partner bývá léta tolerantní k alkoholismu, negativnímu vztahu k práci, nevěrám a agresivnímu chování. To jsou opravdu těžké okovy, které je třeba sundat.

Cesta z bludného kruhu v zájmu rodiny

V zájmu vaší lásky a jeho zdraví
Dokdy se tiše přihlížet na to, že si ubližuje? Kde je ta hranice, která ještě sice nedokáže probudit jeho, ale vám už dochází trpělivost a zejména to, že je nutné s tím něco dělat? S tvrdou holí se těžko komunikuje, ale pokud vidíte, že situaci nezvládá a vymyká se mu zpod kontroly, přičemž vy dokážete střízlivě zhodnotit stav - je na vás, abyste rázně zakročili. Zde musí jít stranou vaše obavy, jestli ho příliš nerozzuříte a bohužel to bude chtít pravděpodobně i spolknout jeho nemalý vzdor a aroganci, ale uvědomte si, že pokus o nápravu děláte z lásky, pro jeho zdraví a kvalitní život v rodině i sociálních vztazích.

Musí najít cestu z bludného kruhu
On si tak snadno neuvědomí nutnost řešit situaci, zejména, pokud to již opravdu prošvihl a v podstatě mu k tomu pomohla i dlouhodobá tolerance problému. Ne, nemáte propadat výčitkám, to on je v prvé řadě odpovědný za to, kam se dostal. Ale pouze společnými silami, vaším trpělivostí a láskou mu můžete pomoci navrátit ztracený rozum. Někdy jsou věci tak složité a vy natolik vyčerpaní a zranění, že to nedokážete bez další pomoci, že sami potřebujete najít nadhled a možná i klid od něj. Že si vlastně situace ani nezasluhuje vaši snahu a musíte se od nešťastníka odpoutat, abyste uchránili všechny zainteresované od větší katastrofy.

Komu není rady, tomu není pomoci
Vždy závisí na problému - o co jde a v jakém rozsahu, nakolik jsou schopni pomoci blízcí, do jaké míry se dá zajistit i odborná pomoc. Násilím to nejde, ale mírně prostředky někdy také nestačí. Můžete udělat maximum co je ve vašich silách a ochotě, ale v konečném důsledku musí chtít nápravu on. Pokud nemá zájem opravit co pokazil, nemáte čeho litovat, ani si vyčítat. Některé věci neovlivníte a je nutný rozchod, na jeho škodu a vaše štěstí. On si to musí odpykat a vy byste měli konečně začít žít bez této kouli na noze.

Autor: Martina Dvořáková