Jak přestat kouřit? Část II.

Myslete pozitivně - říkejte si, že jste nekuřák, a ne že jste bývalý kuřák. Pokud vám někdo nabídne cigaretu, ze zásady řekněte ne.

Jak přestat kouřit? Část II.

Všeobecně

- Pokud máte chuť zapálit si, uvědomte si, jak dlouho už úspěšně nekouříte a především, jak těžké to bylo přestat s kouřením.
- Ne každému se to podaří hned napoprvé. Kouření je silná závislost, ale nevzdávejte se.
- Zjistěte si, jaké další možnosti se nabízejí. Zeptejte se svého lékaře na nejrůznější techniky odvykání, jako jsou nikotinové žvýkačky, spolky lidí, kteří se chtějí odnaučit kouřit, hypnóza, akupunktura, výchovná terapie vedoucí k odporu ke kouření, relaxační hodiny a podobně. Spojte se s protikuřáckými organizacemi a aktivitami v místě vašeho bydliště.

Podívejme se nyní jaké jsou výhody života bez kouře:

Pokud přestanete kouřit, riziko, že onemocníte, se podstatně sníží. Avšak proto, že nikotin je návykový, přestat kouřit není snadné a lze očekávat výskyt abstinenčních příznaků, jakými jsou podráždění a neklid. Ty však po několika týdnech ustoupí. Pravda, výhody za to skutečně stojí. Na rozdíl od západní Evropy a USA kuřáků zatím u nás neubývá. Pokud skutečně přestanete, nejenže se budete cítit mnohem lépe, ale po roce se výrazně sníží riziko, že onemocníte ischemickou chorobu srdeční. Pokud vydržíte nekouřit, riziko se bude nadále snižovat a nakonec bude téměř stejné jako u lidí, kteří nikdy nekouřili. Přestat kouřit však neznamená pouze mít zdravé srdce a plíce. Lidi, kteří přestali kouřit, poznáme na první pohled. Jsou pyšní na to, co dokázali a mají být i proč. I když to oceníte až tehdy, když se sami zbavíte návyku, věřte, že je to nádherný pocit. Poznáte například, o co jste se dosud připravili při jídle, protože ono získá skutečnou, dosud nepoznanou paletu chutí a vůní. Budete se opět dobře cítit, zlepšíte si celkovou kondici, budete si připadat svěží a čerství, prostě jako "znovuzrození". A pokud ve svém úsilí vytrváte, úžasně to povzbudí i vaše sebevědomí.