Jaké jsou klamavé mýty o alkoholu?

Snad každý dospělý se setkal s alkoholem. Zde několik klamavých mýtů, co jste možná nevěděli.

Jaké jsou klamavé mýty o alkoholu?

Údajně je výživný

Alkoholické nápoje neposkytují stavební prvky / zejména bílkoviny a vápník / potřebné pro růst. Nejsou použitelné ani jako zdroj vitamínů a minerálů. Ty se v nich sice vyskytují, ale jen v zanedbatelném množství. Hlavními složkami alkoholických nápojů je voda a alkohol. Ten při spalování v organismu uvolňuje 7 kcal na gram. Někteří jej proto považují za energetický nápoj. Je zde však problém, protože kalorie dodané alkoholem nelze využít v těle jako kalorie z potravin. V žádném případě neslouží jako zdroj buněčné energie.

Údajně dodává energii

Výzkumy ukázaly, že při intenzivní tělesné činnosti se rychlost zpracování alkoholu v játrech nezvyšuje. Z toho vyplývá, že neslouží ani jako zdroj energie pro svalstvo.
Alkohol má tlumivý účinek na nervový systém, který způsobuje, že lidé pod jeho vlivem nevnímají únavu a mají euforické pocity. Po doznění účinků následuje silná únava. Protože alkohol zpomaluje reflexy a snižuje schopnost vnímat únavu, zhoršuje schopnost člověka odolávat intenzivní a dlouhotrvající námaze.

Údajně zahání žízeň

Tělesné tekutiny nelze doplnit vodou obsaženou v alkoholických nápojích, protože alkohol zvyšuje tvorbu moči, čímž způsobuje jen její další ztráty.

Údajně nás zahřeje

Kalorie obsažené v alkoholu neslouží ani na tvorbu tepla. Alkohol způsobuje rozšíření kožních cév sliznic, čímž se zvýší přísun krve do periferních částí organismu. Dostaví se přitom pocit tepla, ale ve skutečnosti nastávají větší ztráty vnitřní tepelné energie. Člověk, který je pod vlivem alkoholu, je proto ohrožen větším rizikem nachlazení, infekcí horních cest dýchacích a v extrémních podmínkách i zmrznutí.

Údajně má léčivé účinky

O alkoholu se říká, že pomáhá při nachlazení, ale výše uvedené informace ukazují, že je to spíše naopak. Někdy se doporučuje při oběhových a srdečních onemocněních, ale ve skutečnosti jeho dlouhodobou konzumací nastává degenerace a ochabnutí srdečního svalu.
Často se používá k dezinfekci kůže před nitrosvalovou aplikací nějakého přípravku nebo při vnějším poranění. Pro tyto účely se dá využít, ale neměl by přijít do kontaktu s otevřenou ranou, protože pálí, ničí nervová zakončení a způsobuje srážení bílkovin.

Údajně dodává odvahu

Protože alkohol snižuje sebekontrolu a schopnost analyticky myslet, někdy se používá na dodání odvahy. Člověk pod jeho vlivem sice ztrácí zábrany, ale jeho jednání je impulzivní, pudové a často iracionální.

Závěr

Všechny léčebné účinky alkoholu můžeme nahradit prostředky, které neohrožují zdraví člověka.