Jaký má vliv alkohol, kofein a stres?

Člověk, který je ve stresu, se snaží různými způsoby z něj dostat. Je ochoten vyzkoušet vše, co je dostupné, aby se opět cítil dobře. Ale často se těmito prostředky jeho stres pouze prohlubuje a přidružují se k němu další nežádoucí účinky. Nejčastěji jsou to tabletky, kofein a alkohol. Všechny tyto prostředky jsou silně návykové a ani se člověk nenadá a kromě stresu je na světě další problém, se kterým musí zápasit. V kombinaci se stresem je téměř nemožné, aby to zvládl sám a často vyhledáváme odbornou pomoc, až když jsme téměř na dně.

Jaký má vliv alkohol, kofein a stres?

Samoléčba

Snad nejčastější samoléčbou stresu je sklenka alkoholu či půllitr piva po práci. Zajímalo by mě, zda je tento zvyk výsledkem všeobecného zlozvyku, nebo reklamní snahy lihovinového průmyslu. Podle nových výzkumů není nic absurdnějšího, než když někdo bojuje proti stresu s pohárkem v ruce. Alkohol oslabuje schopnost zvládat stres a úzkost tím, že snižuje hladinu tří hormonů v mozku, které jsou potřebné ke zvládnutí stresu. První dva hormony pomáhají odvrátit stavy úzkosti. Výzkumy ukazují, že velké množství vypitého alkoholu snižuje hladinu důležitých hormonů v mozku, jako je serotonin, a GABA, které pomáhají ovládat úzkost. Tytéž chemické látky spolu s dalším mozkovým poslem - dopaminem - navozují pocit radosti, když je jich nadbytek. Z toho vyplývá, že alkohol nejen překáží snahám o řešení úzkosti, ale podkopává i náladu tím, že zhoršuje riziko výskytu depresivních symptomů.

Hormon CRH

Vysoký příjem alkoholu oslabuje schopnost hypotalamu snižovat hlavní hormon aktivující stres - kortikotropní hormon CRH. Existuje přímá souvislost mezi nízkou hladinou CRH a symptomy deprese. Mnozí pijí alkohol, aby našli úlevu od krátkodobého stresu. Účinky alkoholu jsou však škodlivé bez ohledu na trvání stresu. Přispívá k dlouhodobé úzkosti a depresi a při krátkodobé podkopávají schopnost těla reagovat na stres.

Kofein

Kofein nemá takové zničující účinky na organismus, jako alkohol, ale pro stres také není vhodným lékem. Myslíme si, že zvýšeným příjmem kofeinu zvýšíme svou aktivitu a odbouráme stres, ale není to pravda. Právě naopak, kofein zvyšuje stresové hormony. Poruchy vyvolané kofeinem se projevují záchvaty panické úzkosti, které jsou podobné primárním duševním poruchám. Snad největší ironií je, že lidé někdy pijí kávu proto, aby zvládli stresové situace. Ranní šálek kávy na probuzení se může zdát člověku jako životně důležitý, ale právě kofein může být přímou příčinou špatného spánku. Zkuste každý z vás, kteří pijete kávu, vydržet bez ní dva týdny. Možná budete příjemně překvapeni vyšší kvalitou života a zjistíte, že kofein vaše stresové stavy dříve zhoršoval, než zlepšoval. I když se to nezdá, ale i kofeinem se můžete otrávit, a to při vypití několika šálků kávy najednou nebo krátce po sobě.

Zde je několik příznaků intoxikace kofeinem

- Neklid
- Nervozita
- Vzrušení
- Červeň v obličeji
- Diuréza (časté močení)
- Gastrointersticiální poruchy
- Nesourodý tok myšlenek, řeči
- Srdeční arytmie
- Hyperaktivní chování

Autor: Martina Dvořáková