Pití kávy má svá omezení a limit konzumace kofeinu

Jste milovníky kávy? A kolik šálků denně vypijete? Káva je povzbuzující nápoj, který je sice zdravý, ale přílišné pití může škodit. Věděli jste to, když jste dnes již po páté zapínali svůj oblíbený kávovar? 

Pití kávy má svá omezení a limit konzumace kofeinu

Více než čtyři espressa kávy denně mohou působit na organismus škodlivě
Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnil Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA). Podle výsledků až 400 mg kofeinu denně je pro dospělého člověka bezpečnou dávkou. Přitom jedno espresso obsahuje od 70 do 100 mg kofeinu. Riziko nebezpečí po překročení této dávky není velké, ale existuje. Důležitou zprávou je i to, že spotřebitelé by měli vzít v úvahu i další zdroje kofeinu během dne jako je čaj, kolové a energetické nápoje. A samozřejmě každý šálek kávy doplnit sklenicí pramenité vody.

U dospívajících je práh příjmu kofeinu stanoven
na 3 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. Takže pro 50 kilogramů vážícího dospívajícího jsou to maximálně dva nápoje s obsahem kofeinu denně. Tady sice pití kávy není tolik v oblibě, ale adolescenti si to bohatě vynahradí pitím kolových a energetických nápojů.

Těhotné ženy mohou pít kávu
Ale podle doporučení EFSA by neměly překročit denní hranici 200 mg kofeinu. A určitě by měly raději zařazovat nekofeinové nápoje a pramenitou vodu.

Autor: Martina Dvořáková