Jóga pro děti i rodiče

Trápí vás problémy se správným držením těla vašich dětí? Mají trávicí potíže? Chtěli byste je naučit správnému dýchání a koncentraci? Zkuste jógu pro děti……..

Jóga pro děti i rodiče

Děti se na józe nenudí
Procvičování jednotlivých asán je inspirované přírodou. Pohyby rostlin, pozice některých zvířat, napodobování jejich zvuků a pohybů. Jóga pro děti neprobíhá v absolutním tichu a klidu. Je nenucená a bývá doprovázena hrou. Cvičí se většinou v nižších pozicích a co nejméně ve stoje. Formou různých básniček a pohádek lektoři procvičují pozice a děti je napodobují. Tělo, mysl a dech se sjednotí. Výdrž v pozicích se u malých dětí nevyžaduje jako u dospělých, cvičení je více dynamické. Při cvičení dochází k protahování a následnému uvolňování svalů. Pohyb je prožívaný vnitřně, není zaměřen na vnější výsledek - vítězství, soutěž, snaha být nejlepší. U těch nejmenších dětí do tří let se procvičováním podporuje zejména přirozený pohyb - plazení, lezení, skákání, běhání. U starších dětí jde o všestranný rozvoj - správné dechové a pohybové návyky, schopnost koncentrace a uvolnění, koordinace pohybů, držení těla. Jógové hry a cvičení působí terapeuticky na děti hyperaktivní, autistické, mentálně postižené děti. Pomocí relaxace a dýchání jóga pomáhá emocionálně se přeladit a minimalizovat vnitřní stres. Pozitivně ovlivňuje tělo při bolestech hlavy, střevních potížích, při různých alergiích a bolestech páteře.

Z místnosti, ve které cvičí jógu děti, je slyšet ječením opic, buchot nohou, i zpěv
Lektoři jógy pro děti jsou připraveni na to, že děti nemají rády statické cvičení a neočekávají od tříletého dítěte, že bude napodobovat cviky dokonale. Hodina by měla dětem přinést rozptýlení a hravou formou procvičit tělo. Cvičení je realizováno na míru vzhledem k věku dítěte. Sestavy jsou krátké a nenáročné. Děti objevují jednotlivé části svého těla - nač mají ruce, nohy, hýbou očima, zívají a "cvičí" prsty. Uvolnění vnitřního napětí přichází nejen s uvolněním těla, ale i s vypuštěním emocí prostřednictvím zvuků či mimiky. Například při napodobování zvuků zvířat - ječením opic, řvaní lva. Malé děti rády napodobí i veselou kočku, nebo líného hada. Dětská jóga je o cvičení s příběhem. Kreativní lektoři dokážou děti zaujmout. Jóga pro děti je nejen o procvičování jednotlivých pozici, je také o hraní, zpívání, kreslení. Záleží na lektorovi, jak bude pracovat se skupinou a jakou formu cvičení zvolí. Obvykle bývá první hodinu kurzu zdarma, "na zkoušku", zda se dítěti bude na hodině líbit. Tuto možnost určitě využijte. Rozhodněte se podle vašeho vnitřního pocitu, ale nechte se vést dítětem.

Cvičení s prvky jógy i doma
Na trhu jsou dostupná kvalitní zpracování cvičení pro děti v knižní podobě nebo na DVD. Seznámí vás s prvky jógy a jejich uplatnění při cvičení s dítětem. Děti rády zkoušejí nové věci a pokud jsou podány s dávkou kreativity, stane se pro ně i cvičení jógy zábavnou hrou. Pokud jste již účinky jógy vyzkoušeli na vlastním těle a praktikujete ji běžně, je pravděpodobné, že vaše dítě se k vám přidá. Vidět svého rodiče cvičit je pro ně komické a zároveň inspirativní. Nechte je podlézat vás při jednotlivých pozicích, oceňte napodobování pohybů a povzbuzujte jejich snahu. Řvěte s nimi jako lev, protahujte se jako kočka, syčte jako had. Společné cvičení jógy je ideálním spojením zábavy a pohybu. Neberte se příliš vážně a nenuťte své dítě cvičit se soustředěnou tváří, neboť pohyb má být o radosti.