Nová vakcína proti AIDS

Nová vakcína proti AIDS snižuje riziko nákazy o třetinu. Nová experimentální vakcína proti AIDS, která vznikla využitím dvou starších očkovacích látek, testovaná na 16 000 dobrovolnících, snížila riziko nákazy asi o třetinu. Na výzkumu se podíleli američtí a thajští vědci. Připouštějí, že podobný výsledek prakticky nečekali - a jsou z něj trochu zaskočeni.

Nová vakcína proti AIDS

Experimentální látka snížila riziko nákazy AIDS o 32 procent. Očkováno jí bylo 1 6000 thajských heterosexuálních dobrovolníků, kteří nepatří mezi skupiny se zvýšeným rizikem nákazy. Ve skupině, která dostala placebo, bylo 71 případů nákazy a ve skupině s vakcínou 51. Prakticky nečekaný výsledek zmátl vědce, kteří přiznávají, že nevědí, proč tato kombinace očkovacích látek funguje. Zároveň je ale triumfem pro stoupence vakcíny, kteří pokračovali v masivním testu se 1 6000 dobrovolníky navzdory kritikům, podle nichž byl pokus neetický, nebo přinejmenším plýtváním peněz. A aby byly výsledky ještě složitější, vědci zjistili, že lidé, kteří vakcínu dostali, a přesto se nakazili, mají v krvi stejné množství viru HIV, které jim způsobuje stejně velké poškození imunitního systému, jako pacientům s HIV, kteří vakcínu nedostali.

To znamená, že vakcína pomáhá zabránit proniknutí viru do těla, ale jakmile se tam jednou dostane, už proti němu nijak nepomůže.