Nový rok s sebou přináší řadu předsevzetí, co se začít více usmívat?

Také si dáváte každoročně předsevzetí, že zhubnete, budete cvičit, nebudete mlsat sladké, kouřit…….. A co si dát jiná, třeba, že se bude více usmívat? Že to nezní tak odvážně? Ale to vůbec nevadí. Třeba se i přes tato drobná předsevzetí dopracujete ke krásné postavě a člověku, kterého si bude všímat okolí. A ne jen proto, že má ideální postavu!

Nový rok s sebou přináší řadu předsevzetí, co se začít více usmívat?

V novém roce budu

  • přívětivější a laskavější k blízkým, známým i neznámým
  • se více usmívat, zpívat, tančit
  • snaživější v každodenní rutině
  • dobrosrdečná a přející
  • trpělivá, klidná a milující
  • upravenější
  • obdivována za to, jak si umím zorganizovat čas a zvládat povinnosti doma a v práci
  • milovaná (žena) a milující (matka) ...

Máte seznam věcí, které plánujete stihnout, dokončit, nebo začít v novém roce?
Patří předsevzetí a očekávání k tradičním rituálům rozloučení s tím minulým? Znamená to, že chcete na sobě pracovat a vylepšit oblasti svého života, se kterými nejste spokojeni. Podle psychologů, každoroční rituál novoročních předsevzetí souvisí se sebereflexí vlastní vůle. Přináší do života naději, že se něco může změnit, ale co je ještě důležitější, změnu chce uskutečnit člověk sám. Aktivní snahou touží vylepšit to, co vnímá jako nedostatečné, zatěžující, negativní. Nový začátek dává naději, že tentokrát bude ve své snaze úspěšný.

Předsevzetí vs. očekávání
Stanovit si cíl znamená naplánovat si k němu i cestu. Nejlépe hned na startu. Říct si chci, budu, je snadné, ale dát slovům reálnou podobu, bývá náročnější. Pokud opravdu chcete vylepšit některou oblast svého života a využijete na to začátek nového roku, popřemýšlejte o tom jak. Nepochybujte o svém rozhodnutí. Věřte si, že změnu máte ve svých rukou. Vizualizujte si, jak vypadáte v nové situaci a jaké pozitiva vám to přinese. Naplánujte si konkrétní kroky, které podniknete, abyste dosáhli toho, po čem toužíte. Neboť nic nejde jen tak. Jen málo lidí skončilo se svými zlozvyky dokouření poslední cigarety, nebo dojedení posledního kousku čokolády při půlnočním výbuchu silvestrovského ohňostroje. Nechtějte být hrdinou. Pokud toužíte po změně, je to makačka!

Podařilo se vám zhubnout dvě kila a nikdo si toho nevšiml?
Snažíte se kontrolovat své hysterické výbuchy doma a nikdo to neocení? Nic se neděje. Neznamená to, že vaše předsevzetí a snaha vylepšit svůj život byla zbytečná, protože zůstala nedoceněná. Naopak. Vy víte, co jste udělali jinak a jaké vám to přineslo pocity. Naše vlastní očekávání bývají zrádné. Pokud, změníme své chování či návyky, okolí je nemusí zaregistrovat hned. A pokud je i zaregistruje, nemusí je ocenit pochvalou. Pozor také na očekávání, co se stane potom, když změnu provedete. Zhubnu, najdu si chlapa. Udělám si řidičák, najdu si práci. Přestanu kouřit, zlepší se mi pleť a zdraví. Obecně tato tvrzení mohou platit, ale ve vašem případě to nemusí zafungovat stejně.

Definujte si cíle
Stát si za svým rozhodnutím, i když vám nepřinese očekávané výhody? Otázka je, jaký cíl jste si vlastně stanovili. Nepodmiňujte svá vlastní rozhodnutí. Opravdu toužíte po nižší váze, nebo spíše počítáte s tím, že vám to přinese do života nového muže? V tom případě by mělo novoroční předsevzetí znít: chci chlapa. Jedním z plánovaných kroků by bylo snížení váhy. Své cíle si definujte správné, abyste dokázali zhodnotit, zda jste jich dosáhli, nebo se k nim svou snahou alespoň přiblížili. Čím jsou novoroční předsevzetí konkrétnější, tím je vyšší pravděpodobnost úspěchu. Na seznamech předsevzetí, věcí, které chci stihnout do určitého věku, nebo i jen tento týden, je skrytý otazník. Zvládnu to? Zejména lidé, kteří jsou přísní sami na sebe, mají problém smířit se s tím, že něco "ze seznamu" nevyšlo. Nepodařilo se vám dosáhnout toho, co jste si předsevzali? Pouvažujte nad tím proč a pokud o to opravdu stojíte, zkuste to ještě jednou. Do uplynulého roku vstupovali Češi s předsevzetími zhubnout, skončit s cigaretami, alkoholem, více sportovat a cvičit. Čtvrtině se to podařilo splnit. Zbytek je nesplnil, zapomněl na ně, nebo je odložil do dalšího roku. Nový rok je sice příslibem krásnějších začátků a láká k předsevzetím o lepším, zdravějším, klidnějším či úspěšnějším životě. Stejně se však nově budíme do každého dne, který může změnit náš život. My v něm můžeme změnit svůj život jedním rozhodnutím.

Autor: Lenka Kostková