Otec v krizi aneb Miminko dá zabrat oběma partnerům

Po narození miminka mívají i otcové krizi. Nejen celodenní starost maminky, ale i “novopečeného” otce je vyčerpávající. Po probdělé noci jde do práce, kde musí fungovat a nedat na sobě nic znát. Rodina potřebuje zabezpečit. Domov přestává být oázou klidu a na změnu životního stylu si musí zvykat i tatínkové.

Otec v krizi aneb Miminko dá zabrat oběma partnerům

S narozením miminka se rodí i láska
Nezištná láska na první pohled - štěstí a radost. To je sice krásné a nezpochybnitelné. Ale neprobouzí se bohužel pouze hluboké city, ale i stres, strach a panika. "Zvládnu to? Toto jsem chtěl? Nejsem ještě příliš mladý? Nebo naopak příliš starý? Jak skloubím práci, rodinu a své záliby?  Mnozí z otců reagují stažením se, utíkají k práci a mizí v kancelářích. A přitom děti potřebují otce - a to podle psychologů již od prvního dne. Výzkumy dokazují, že děti se stabilním vztahem k otci trpí později pouze zřídka psychickými chorobami. Aby to měli otcové o trošičku jednodušší a přijali svou novou roli lépe, nabízíme nejčastěji tipy a triky pro období po narození miminka.

Probdělé noci
Práce volá, miminko pláče. Jít ráno po probdělé noci na smrt unavený do práce není skutečně žádná radost. A ani kolegové nemají vždy pochopení. Na druhé straně ale trávení času v hospodě či baru také není dobrý způsob, jak se vyhnout přítomnosti plačícího miminka.
Řešení
Dohodněte se s manželkou na dělbě práce. Pokuste se například bezprostředně po porodu věnovat co možná nejvíce času miminku a jeho mámě. Tak u ní získáte plusové body - a vytvoříte si pěkný vztah k miminku. Nejlepší by bylo, vzít si na tuto příležitost pár dní volna, ideální jsou dva týdny. Pokud máte v práci nějaký důležitý termín, můžete se výjimečně na jednu-dvě noci odebrat do druhého pokoje. Za to byste si mohli vzít přes víkend "noční šichtu", aby se vaše žena trochu vyspala. A dá se to i u kojících maminek: mlíčko se dá odsát. Pokud je uchováno ve sterilní nádobě, lze jej zamrazit. V mrazničce vydrží až šest měsíců. Ale pozor: nikdy nerozmrazovat v mikrovlnce, ale nejdříve nechat odmrznout v lednici a pak ohřát buď ve vodní lázni nebo v ohřívači lahví. Pokud byste měli v noci vzbudit manželku, aby vám dala návod na ohřátí mléka, to by bylo to samé, jako by kojila. Hlavní tedy je, nechat se vzájemně vyspat. Jednou jeden, jednou druhý.

Páté kolo u vozu
Když vidí otcové vřelý vztah mezi matkou a dítětem, když je miminko ještě docela malé - tehdy se mnozí z nich cítí jako neužitečný přívěsek, jako vetřelci v této idylce. Pak se stáhnou do pozadí a koncentrují se raději na to, co jim je známé a v čem se vyznají - a to je výdělečná činnost. Mnozí otcové začínají v tomto čase žárlit na dítě. Není málo těch, kteří naléhají na své partnerky, aby odstavili dítě co možná nejdříve, aby měli "jejich" prsa opět pro sebe na mazlení a laskání a aby nemuseli dlouho trpět tím, že matka umí dát dítěti v této fázi po tělesné stránce více. Mnohé studie potvrdily souvislost mezi postojem otce ke kojení a skutečným úspěchem kojení a jeho délkou.
Řešení
Promyslete si spolu s partnerkou, jak byste se mohli více zapojit do péče o miminko. Obzvláště příjemné pro malé děti bývají rituály. Zaveďte pevné časy, kdy jste tu jen a jen pro miminko. Vyčleňte si například ráno. Předtím než odejdete do práce, přebalte dítě a chviličku se mu věnujte - povídejte mu, houpejte ho v náručí příp. ho nakrmte. Váš potomek si na vás rychle zvykne - a bude se na vás nesmírně těšit.

Bye-bye, volný čas
Poslední večer s kamarády v hospodě se vám zdá být roky vzdálený. Teď vaše polovička vysekla nepříjemnou grimasu už jen když vyslovíte polohlasně touhu - fotbalový trénink.
Řešení
Psychologové radí otcům, aby se nevzdávali všeho. Věnujte se přiměřený čas svým koníčkům a nezanedbávejte zcela ani kamarády. Varování: Pokud se vzdáte úplně všeho, jednou přijde čas, že tu zůstanete sám. Vaše partnerka má mimochodem tentýž problém. Zde pomáhá jen jedno: Promluvte si spolu otevřeně. Kolik volnosti potřebuje každý jeden z vás? Naplánujte si společně celý týden. Promluvte si o tom, kdo chce jít kdy ven. Pokud se náhodou stane, že máte oba něco v plánu v tentýž večer, výjimečně mohou pomoci prarodiče nebo chůva.

"Bezvětří" v posteli
Kdysi v ní létaly jiskry. Postel - předtím místo romantických setkání ve dvojici - nabývá v životě s dětmi úplně jinou hodnotu. Na ní se kojí, přebaluje, dovádí a kolíbá. A pokud má člověk štěstí, i spí! Dnes oba lehají do peřin jen kvůli spánku. Často padají rodiče miminka (hlavně máma) večer na smrt unavená do postele a po puse na dobrou noc se každý z partnerů otočí na svou stranu a doufá, že nebude muset znovu vstát jako první, když miminko zapláče. Po porodu a v období kojení mnohé ženy ztrácejí chuť na sex. Muži se obávají: Vrátí se to jednou do starých kolejí?
Řešení
Zůstaňte klidní. U téměř všech párů se to změní samo od sebe. Důležité je, aby se o tématu sexuality mluvilo, doporučují sexuologové. Jen tak se dozví jeden o přáních toho druhého a tak se mohou partneři opět sblížit. Mimochodem: Laskání a moci ležet v náručí toho druhého - alespoň přechodně - je také příjemné. A jako zlaté pravidlo se doporučuje: Nechte ženu určit čas, kdy se budete po porodu znovu chtít milovat. Neboť jelikož je to její tělo, které se změnilo, může jen ona sama rozhodnout, kdy se otevře partnerovi. Vy ji můžete podporovat zejména trpělivostí a pomocí při péči o miminko, aby měla žena čas vydechnout si a myslet i na jiné než je miminko a celý kolotoč kolem něj.

Prázdná peněženka
Nový oblek, večeře v restauraci. Kdysi to nebyl žádný problém. Ale tehdy ještě vydělávali dva lidé. Nyní je třeba s menší částkou peněz uživit ještě i dalšího malého človíčka. Není divu pak, když na konci měsíce svítí na účtu velká nula.
Řešení
Prověřte si, zda dostáváte všechny druhy finanční pomoci, na jaké máte nárok (tzv. mateřské, rodičovský příspěvek, přídavky na dítě ...). Pak si popište veškeré příjmy na jednu stranu a výdaje na druhou stranu a spočítejte. Po takovém zúčtování přijdou mnohé rodiny nato, že peníze by měly pro rodinu a její chod stačit. Kromě toho si můžete vést sešit týkající se rodinného rozpočtu. Tak budete vidět, jakých nákladů se musejí být oba partneři vzdát. Důležité přitom je, abyste byli vůči sobě spravedliví. Žena si například odpustí návštěvu sauny a vy nové nářadí do dílny.

Moje žena - fúrie
Jak by se porodem stala z vaší nejmilovanější ženy úplně jiná osoba: Náhle reaguje vaše partnerka úplně podrážděně, začne kdykoliv bezdůvodně plakat nebo nemá chuť komunikovat s vámi. Za tím se skrývá jedno: vaše žena je vyčerpaná z porodu. Nebo je frustrovaná, protože se jí v péči o miminko nedaří. Ona s takovými náladami počítala právě tak málo jako vy.
Řešení
Poslouchejte svou ženu pozorně, když mluví. Oceňte zejména její práci a snahu! Nikdy neříkejte, že vaše práce je důležitější, než práce ženy na mateřské dovolené. Mnohé ženy by nejraději toto období ani nenazývaly dovolenou. Kromě toho některé maminky trpí v prvních dnech po porodu tzv.. baby blues. Tyto depresivní stavy odeznívají zpravidla po pár dnech. Pokud tomu tak není, měla by se žena obrátit na specialistu.

Autor: Martina Dvořáková