Pilates vám pomůže se správným držením těla

Mnoho lidí si uvědomuje, že nemá správné držení těla. Ale přestože to ví a občas se i narovnají, brzy opět zabřednou do starých kolejí. Přitom držení těla nezpůsobuje jen vady na kráse, ale i celou řadu zdravotních komplikací. A jak se účinně narovnat a pomoci svému zdraví? Cvičte pilates!

Pilates vám pomůže se správným držením těla

Chodíte shrbení?
Z času na čas si to uvědomíte a snažíte se chodit vzpřímeně, ale je to jen krátkodobá záležitost? Pokud jste si z pestré palety sportovních aktivit vybrali pilates, udělali jste správně, protože pilates může váš problém jednou provždy vyřešit. Představíme vám důvody, pro které se vyplatí chodit vzpřímeně i zdravotní důsledky hrbení se. Nebudou chybět ani pilates cviky, které vám budou nápomocné.

Co je příčinou špatného držení těla?
Příčin špatného držení těla je několik a jsou individuální. Opět se potvrzuje staré známé pravidlo, že všechno se vším souvisí, protože v mnoha případech může být špatné držení těla nepřímým důsledkem zranění a snahy zabránit bolesti. Výjimkou není špatná životospráva a s ní související vznik onemocnění kostí a svalů. Velmi často je hrbení se záležitostí dědičnosti, zvyku, osobního postoje nebo stresu. Na špatném držení těla se podílí i nošení nevhodné obuvi.

Seznamte se s důvody, pro které se vyplatí chodit vzpřímeně!
Vzpřímená chůze je prospěšná pro zdraví, ale hodně napovídá o osobnosti člověka. Správné držení těla, které získáte pomocí Pilates cvičení, má mnoho výhod:

 • páteř si zachovává do pozdního věku flexibilitu a dokonalou pohyblivost
 • narovnaný člověk působí sebevědomě a držení těla napovídá o jeho osobním stylu
 • pomáhá páteři snášet zátěž a tlumit nárazy
 • zabraňuje asymetrii resp. nerovnoměrnému zatěžování jednotlivých svalových skupin a jejich oslabení
 • zabraňuje vzniku bolesti krční páteře a vůbec celých zad
 • podílí se na zlepšení krevního oběhu
 • snižuje riziko vzniku artritidy
 • efektivní využívání svalů snižuje celkovou zátěž a únavu
 • správné držení těla ovlivňuje procesy trávení, krevního oběhu a funkce vnitřních orgánů
 • v pozdějším věku se vyhnete inkontinenci a problémům s pohlavními orgány

Top 3 cviky pro postoj, který vyzařuje sebevědomí a je zárukou zdravé páteře

 • Cvik číslo 1

Pohodlně se usaďte na podložku. Myslete na dodržování zásad pilates, které jsou zárukou skvělého výsledného efektu. Pomalu přitáhněte kolena směrem k hlavě tak, že se špičkami dotýkáte země a rukama se držíte za kotníky. Nakonec si hlavu opřete o kolena. Vaším úkolem je napnout svalstvo v oblasti stehen a zadečku, chvíli vydržet a cvik opakovat.

 • Cvik číslo 2

Lehněte si na břicho, ruce jsou dlaněmi a předloktím na podložce, hlava je na zemi a nohy mírně od sebe. Nejdříve zvedněte hlavu, ramena a hrudník, nohy jsou jakoby přikovány k podložce. Pak zvedněte ruce z podložky tak, že lokty směřují nahoru a zároveň je tlačte k sobě. Po celou dobu se tváří dívejte na podložku. Opakujte 10 krát.

 • Cvik číslo 3

Ke třetímu cviku si vezměte na pomoc fit míč. Zavzpomínejte na časy dětství - klekněte si na kolena a pomalu směřujte zadečkem na paty. Proveďte hluboký předklon dopředu, nataženýma rukama se opřete o fit míč. Snažte se tělem vyvíjet tlak na oporu v podobě fit míče. Záda jsou při tlačení na míč narovnaná.


Mohlo by vás také zajímat