Snídaně jsou pro zdravé fungování našeho těla nepostradatelné

Snídaně jsou rozhodně důležité! Pro mnohé lidi sice znamenají velký problém, ale pokud chcete být zdraví a udržet si bez problémů štíhlou linii, měli byste snídat. Organismus potřebuje především pravidelný přísun potravy, aby se nebál spalovat tuky a sacharidy. Pokud ho necháte příliš dlouho čekat, začne šetřit a ukládat zásoby. A to je první krok k obezitě. Je třeba si uvědomit, že celou noc spíme (většina z nás) a ráno začneme vydávat energii hned při vstávání. Jako auto potřebuje benzín nebo naftu, aby fungovalo, vaše tělo také potřebuje přísun energie, aby správně fungovalo.

Snídaně jsou pro zdravé fungování našeho těla nepostradatelné

To, že začnete snídat, je však pouze polovina úspěchu
Další krok je uvědomit si, co snídat a kdy. V noci tělo vyčerpá většinu zásob energie. Ráno ji je třeba doplnit. Nejrychleji a nejefektivněji umí organismus získat ráno potřebnou energii ze sacharidů. Vhodnými a zdravými zdroji sacharidů, které byste si měli dopřát k snídani, jsou celozrnný chléb nebo pečivo, müsli a čerstvé ovoce. Pokud i patříte mezi lidi, kteří ráno po probuzení nepociťují hlad, nebo jsou pod takovým stresem, že místo snídaně hned fungují, změňte to. Je to nejlepší cesta k získání žaludečních vředů a kilo navíc. Na začátku to musíte udělat cíleně, soustředit se na to, abyste nezapomněli, ale po čase se vám to stane automatickým jako mytí zubů, že bez snídaně nebudete

Takže, co je důležité?
Snídaně by se měla nacházet ve fázi nízkého příjmu tuků. Vyhněte se proto uzeninám, párkům, salámům, paštikám a podobně. Ideální snídaně jsou například chléb s nízkotučným tvarohem, hrudkovitým sýrem, hořčicí nebo rajčatovou dření. Můžete si dát samozřejmě i máslo, ale natřete si ho raději tence, přece jen už patří mezi tuky. I tenký plátek šunky vás nezabije, ale také s mírou. Pokud máte chuť na sladké, dejte si k tomu džem nebo med, pokud ne, doplňte snídaně různou zeleninou. Dále jsou ideální müsli s mlékem nebo ovocný salát. Například takový banán je výborným zdrojem energie. Jednoduše potraviny s vysokým obsahem sacharidů. Sacharidy vám rychle dodají energii.

Na zapíjení si dejte bylinkový nebo ovocný čaj, ovocný džus nebo ovocnou šťávu, případně vodu
Kávu a černý čaj si dopřejte s mírou kvůli močopudným účinkům, ale jako životabudič jsou dovoleny. Vůbec pití tekutin je velmi důležité, zejména pokud si chcete snížit nebo udržet hmotnost. Pití tekutin potlačuje pocit hladu a kromě toho, pokud důkladně zapijete sacharidové snídaně, sacharidy vám v žaludku nabobtnají, díky čemuž se rychleji nasytíte.

Někdo může namítnout, že není schopen snídat, jakmile vyskočí z postele
To ani není třeba. Ráno byste měli začít sklenkou čisté vody nebo ovocné šťávy, případně vodu s citrónem. Snídaně by měla následovat asi půl hodiny poté. Pokud musíte utíkat do práce a nestíháte snídat doma, připravte si snídani s sebou. Zabere to pouze pár minut, a pokud je nejste ochotni obětovat, připravte si snídani už večer do ledničky a ráno ji jen vezměte s sebou a najezte se po příchodu do práce.

Snídaně jsou důležité nejen z toho fyziologického hlediska
Tolik nepřibíráte a podobně, ale také z psychologického hlediska mají svůj význam. Pozorujte se, když jste hladoví a když jste nasyceni, ale ne přejedení. Když jste hladoví, jste nervózní, rychle se rozčílíte a máte pocit, jakoby vám něco chybělo. Ano chybí, snídaně! Přejedený člověk má podobné pocity, ale z opačného důvodu, z přejedení. Proto si je třeba odsledovat optimální množství jídla, abyste nebyli ani hladoví, ani malátní z plného žaludku. Optimálně naplněný žaludek je tehdy, když se cítíte v pohodě a plní energie.
 

Autor: Martina Dvořáková