Spaní prospívá oddělená ložnice

Společná postel pro páry - zdraví velmi nepomáhá. Páry by měly v zájmu svého zdraví a vztahu zvážit oddělené spaní, tvrdí vědci. Odkopávání, kradení peřiny, chrápání - to nepomáhá k vydatnému spánku. Odborníci na zdravý spánek se vyjádřili, že chrápání či kradení peřiny ve společné posteli může ochuzovat spánek. Páry, které sdílejí společnou postel, údajně trpí o 50 procent více spánkovými poruchami.

Spaní prospívá oddělená ložnice

Historicky jsme nikdy nebyli předurčeni na spánek v jedné posteli. Moderní tradice manželské postele začala až s průmyslovou revolucí, kdy lidé, kteří se přesouvali do přelidněných měst, trpěli nedostatkem místa. Před viktoriánskou érou nebylo pro svobodné dvojice nic neobvyklého, pokud nespali spolu. Ve starověkém Římě byla manželská postel pouze místem na sexuální setkání a ne na spaní.

Dnešní lidé by měli zvážit, zda neudělají totéž. Je to o tom, co vás dělá šťastnými. Pokud spíte spolu, a nedělá vám to problém, tak nic neměňte, no nebojte se tak učinit, pokud vám to nevyhovuje.  Spánek, který byl jako důležitý aspekt zdraví dlouhodobě ignorován, souvisí s depresemi, srdečními onemocněními, mrtvicí, onemocněními plic, dopravními a průmyslovými nehodami, či rozvody.

Lidé ve skutečnosti cítí, že se jim spí lépe, když jsou s partnerem, ale důkazy svědčí o něco jiném. Vědci uskutečnili studii pro srovnání, jako páry spaly, když sdílely postel, a když naopak spaly odděleně. Na vzorku 40 párů bylo zjištěno, že když páry spí společně a jeden z nich se během spánku "převaluje", existuje až 50 procentní šance, že jejich klidně spícího partnera to vyruší. Přesto se páry zdráhají spát odděleně, přičemž pouze osm procent lidí ve věku od 40 do 60 let spí v oddělených místnostech.