Syndrom neklidných nohou může znamenat i problémy s erekcí

Erekce souvisí se syndromem neklidných nohou. Vědci přišli s tímto objevem, který by mohl pomoci ženám i mužům, najít příčinu sexuálního selhání.

Syndrom neklidných nohou může znamenat i problémy s erekcí

Podle výzkumu mají muži se syndromem neklidných nohou,
respektive chodidel větší pravděpodobnost a riziko vzniku erektivní dysfunkce. Roztřesené dolní končetiny tak prozrazují o mužích mnoho a mohou mít větší dopad na zdraví, než nedostatek spánku. Vědci testovali přes 10 tisíc mužů a ptali se na jich na intimní otázky spojené s erekcí. Vypadalo to, že jejich erekce byla zpočátku v pořádku. Ale po šesti letech se ukázalo, že téměř 24% z nich trpí syndromem neklidných nohou a roztřesených chodidel. Ten se projevuje zejména ve večerních hodinách a lidé, kteří jím trpí pociťují v nohách svědění, pálení nebo nepříjemné "mravenčení".

A jak tedy souvisí roztřesená chodidla mužů s jejich erekcí?
Nejpravděpodobnějším vysvětlením je nedostatek dopaminu v krvi. Právě dopamin je jedním z hlavních neureotransmiterů, který řídí topořivou funkci. Příčina tedy nemusí být jen jedna, pokud se jedná o nedostatek této chemické látky (dopaminu) v mozku. Velmi časté je i narušení metabolismu železa v mozku, a to se spojuje s omezením a brzděním pohybu. Nervozita v chodidlech a nepravidelné třesení nimi, ať už během sezení nebo ležení nemusí stoprocentně znamenat, že jste odepsaní. Problémy s erekcí negativně ovlivňuje jak už dobře víme alkohol či tabákové výrobky. Vystupňovat (ne zapříčinit) je může i stres, úzkost nebo nadváha.