Jak je to se zdravým spánkem u dětí?

Děti spí málo - ve škole se nedokáží soustředit. Více než tři čtvrtiny dětí spí v noci tak málo, že se ve škole nedokáží soustředit, tvrdí vědci. Podle nich by měly, děti ve věku od šesti do 15 let spát devět až 12 hodin, ukázalo se však, že až u 74 procent je to méně než sedm hodin. To by přitom nestačilo ani dospělým, kterým se doporučuje osmihodinové spánek. 

Jak je to se zdravým spánkem u dětí?

Průzkumu se zúčastnilo na dva tisíce dětí. Až 79 procent z nich mělo problémy soustředit se na své školní povinnosti a čtvrtina z nich přiznala, že jednou za týden usne za stolem. Nevyspalé děti mají přitom sklony k obezitě, problémovému chování a špatné náladě. Učitelé z tohoto fenoménu obviňují rodiče, protože dětem dovolí mít v pokojích počítače, mobilní telefony a televizory. Rodiče prostě nejsou dostatečně přísní, když mají děti přinutit jít spát.

Dobrý spánek je nezbytný pro vývoj dětí a kvalitu jejich života. Proto je zapotřebí normální čas, když jdou spát a také správné prostředí. To znamená dobrá postel a vyvětraná pokoj, v němž je nevyrušuje televize a jiná elektronická zařízení. Výsledky studie ukázaly, že nedostatek spánku má na výkon ve škole "ničivý vliv".

Dětská psycholožka si myslí, že rodiče nemají dostatek informací o tom, jak je spánek důležitý. Výsledky tohoto výzkumu jsou alarmující. Rodiče by mělo zajímat, jaké následky má pro jejich děti nedostatek spánku. Má to negativní vliv na jejich náladu, soustředěnost a pozornost.

Vědecké důkazy ukazují, že plnohodnotný spánek je pro vývoj dětí stejně důležitý jako zdravé stravování či pravidelné cvičení!

Autor: Martina Dvořáková